Future Makers Challenge. Ready, set, go!

29873276_1595755107129156_7628155152914273447_o

AUTHOR

KATARZYNA KRÓLAK-WYSZYŃSKA

Millenialsi szukają rozwiązań biznesowych dla PZU, AccorHotels i SMEO!

Ruszył program Future Makers Challenge – akcelerator innowacji dla licealistów i studentów, a jednocześnie projekt typu open innovation, organizowany przez Innovatikę. Od kwietnia do czerwca uczestnicy programu pracują nad konkretnymi rozwiązaniami wyzwań biznesowych, wskazanych przez AccorHotels, PZU i SMEO. Najlepsze zespoły zostaną nagrodzone, a zaproponowane przez nich rozwiązania wdrożone na rynku.

Dzięki udziałowi w programie Future Makers Challenge – którego pomysłodawcą i organizatorem jest Innovatika – młodzi ludzie pracują jak startupy i najbardziej dynamiczne firmy technologiczne, pod okiem praktyków i ekspertów z różnych dziedzin. Program oparty jest na sprawdzonym procesie stosowanym na co dzień przez Innovatikę do akcelerowania i wdrażania produktów i startupów dla korporacji. Dodatkowo, program wykorzystuje koncepcję open innovation – firmy biorące udział w programie korzystają z pomysłowości i kreatywności młodych ludzi, którzy nie są ograniczeni żadnymi korporacyjnymi procedurami, utrwalonymi schematami czy stereotypowym podejściem.

<em>- W tworzeniu innowacji nie chodzi tylko o generowanie pomysłów. Chodzi o generowanie właściwych pomysłów, czyli takich, które odpowiadają na potrzeby odbiorców i rozwiązują ich problemy. Koncentracja na człowieku, który będzie korzystać z produktu pozwala zaprojektować coś, co jest potem chętnie używane, a często uwielbiane. Dlatego zaczynamy od badań, potem dopiero tworzymy pomysły, a te od razu przerabiamy na prototypy, które są sprawdzane z odbiorcami. To jest podejście, które wykorzystujemy w codziennej pracy do tworzenia produktów i startupów dla korporacji i które stosujemy w programach akceleracyjnych. Wiek uczestników programu nie ma znaczenia. Młodzi ludzie mają dużą łatwość wchodzenia w ten proces, lubią go, ponieważ wydając minimalne środki, w bardzo krótkim czasie można dowiedzieć się, co dobrze działa, a co warto zmienić</em> – przekonuje Katarzyna Królak-Wyszyńska, CEO Innovatiki i współautorka programu Future Makers Challenge (FMC).

Od piątku do niedzieli młodzi ludzie z całej Polski pracowali w Mindspace, próbując dobrze zrozumieć wyzwania postawione przez firmy, rozmawiając z mentorami i przygotowując się do badań z potencjalnymi odbiorcami. Wychodzili zmęczeni, ale nakręceni. Program zainicjowały cztery osoby, które wierzą, że dzięki FMC młodzi ludzie zdobędą bardzo przydatne na rynku pracy umiejętności, mocniej uwierzą w siebie i stworzą możliwe do wdrożenia rozwiązania. Są to, oprócz Katarzyny Królak-Wyszyńskiej – Klaudia Kożusznik, Piotr Olesiński i Wojciech Kałucki. Program możliwy jest do realizacji tylko dzięki współpracy z doświadczonymi w tworzeniu innowacji i akcelerowaniu startupów Opiekunkami Wyzwań: Sabriną Staniewską, Pauliną Ignatowską-Zarembą i Karoliną Śmigiel.

<strong>Co-working w hotelu, selfie w ubezpieczeniach i finanse freelancerów
</strong>

AccorHotels, PZU i SMEO – partnerzy programu – wytypowali wyzwania biznesowe, które wynikają z ich aktualnej działalności. Zadaniem uczestników jest opracowanie koncepcji rozwiązań lub produktów, które odpowiadają na te problemy. Nad wyzwaniem każdej z firm pracuje po kilka zespołów.

Wyzwaniem AccorHotels jest stworzenie koncepcji funkcjonowania co-workingu w hotelach, która weźmie pod uwagę potrzeby różnych grup docelowych. Zadaniem, jakie stawia uczestnikom PZU, jest opracowanie jak najatrakcyjniejszego sposobu komunikacji z klientem tak, by doprowadzić do zawarcia ubezpieczenia. Zaproponowane rozwiązanie może bazować na wykorzystaniu zdjęcia selfie, na podstawie którego można uzyskać informacje na temat wieku czy emocji, a nawet stanu zdrowia danej osoby. Nowy polski fintech SMEO, oferujący usługi faktoringu online dla małych firm, poszukuje z kolei rozwiązania, które wesprze freelancerów w przewidywaniu i kontroli płynności finansowej w ich codziennym życiu.

Będzie się działo!