Kiedy należy przeprowadzić audyt UX?

19th December 2022 |
3 min read

Produkty cyfrowe wymagają ciągłego rozwoju. Potrzeby i nawyki użytkowników zmieniają się, podobnie jak zmieniają się wymogi technologiczne pozwalające osiągać optymalne wyniki.  Audyt UX to jedno z narzędzi, które pozwalają lepiej rozumieć te zmiany i dostosowywać do nich swój produkt w odpowiedni sposób.

Audyt UX to kompleksowa analiza doświadczeń użytkownika produktu. Ważne jest, aby okresowo przeprowadzać audyty UX w celu zidentyfikowania problemów i wprowadzenia niezbędnych usprawnień. Skąd mamy jednak wiedzieć, że to właśnie teraz nadszedł najlepszy moment na audyt UX?

W tym wpisie zbadamy i omówimy cztery najważniejsze sytuacje, w których warto przeprowadzić taki audyt, ocenić i poprawić doświadczenie użytkownika swojego produktu.

Projektowanie ścieżki użytkownika — jak audyt UX może pomóc?

Zaprojektowanie ścieżki użytkownika nie zawsze jest łatwym zadaniem. Trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak potrzeby, chęci i cele Twojego odbiorcy. Audyt UX może pomóc Ci przyjrzeć się bliżej temu, jak Twoja strona internetowa wpisuje się w te kwestie i zidentyfikować obszary, w których można dokonać ulepszeń.

Przeprowadzając audyt UX, należy pamiętać o kilku kluczowych pytaniach:

  • Jakie są cele użytkownika?
  • Jakie są punkty bólu w obecnej ścieżce?
  • Jakie są możliwości poprawy?

Odpowiedzi na te pytania mogą pomóc w zaprojektowaniu lepszej ścieżki użytkownika, która spełnia jego potrzeby i pomaga mu osiągnąć jego cele.

Audyt UX dla poprawy Twojego współczynnika konwersji

Istnieje wiele czynników, które składają się na udaną stronę internetową lub produkt, a doświadczenie użytkownika (UX) jest jednym z najważniejszych. Dobrze zaprojektowany UX może pomóc zwiększyć współczynnik konwersji, ułatwiając użytkownikom znalezienie tego, czego szukają i wykonanie zadań na Twojej stronie lub w aplikacji.

Jednak nawet najlepiej zaprojektowany interfejs, z czasem może stać się przestarzały. Dlatego tak ważne jest okresowe przeprowadzanie audytu UX, który jest dogłębną analizą UX Twojej strony lub produktu.

Audyt UX może pomóc w zidentyfikowaniu obszarów, w których można poprawić UX, np. poprzez uproszczenie skomplikowanych przepływów zadań lub przeprojektowanie przestarzałych elementów UI. Ponadto audyt UX może również pomóc ocenić, jak dobrze Twoja strona lub produkt spełnia potrzeby docelowych użytkowników. Przeprowadzenie audytu UX może wymagać wiele pracy, ale warto, jeśli doprowadzi do poprawy współczynnika konwersji.

Nowe funkcjonalności – czas na audyt

Warto upewnić się, że przeprowadzasz audyt swojej strony internetowej lub aplikacji w czasie, gdy zostały dodane nowe funkcjonalności, aby uzyskać dokładny obraz tego, jak dobrze te nowe funkcje działają. Czas jest tutaj na wagę złota.

Jeśli czekasz zbyt długo z audytem, ryzykujesz, że stracisz kluczowe informacje na temat interakcji użytkowników z nowymi funkcjami. Z drugiej strony, jeśli przeprowadzisz audyt zbyt wcześnie, możesz nie mieć wystarczających danych do pracy. Najlepszym momentem jest zazwyczaj około 3-6 miesięcy po dodaniu nowych funkcjonalności.

Jeśli więc zastanawiasz się, kiedy przeprowadzić audyt UX, odpowiedź brzmi: zawsze wtedy, gdy na Twojej stronie lub w aplikacji pojawią się nowe funkcjonalności. Będąc na bieżąco z UX, możesz mieć pewność, że Twoi użytkownicy zawsze otrzymują najlepsze możliwe doświadczenia.

By lepiej zrozumieć swoją stronę (i jej użytkowników)

Aby dostarczyć świetne doświadczenie użytkownika, musisz zrozumieć swoją stronę i jej użytkowników. Audyt UX jest doskonałym sposobem, aby to zrobić.

Audyt UX pomaga Ci zrobić krok wstecz i spojrzeć na swoją stronę obiektywnie. To szansa na sprawdzenie, w jaki sposób użytkownicy wchodzą w interakcję z Twoją witryną i zidentyfikowanie obszarów, które można poprawić. Przeprowadzenie audytu UX nie musi być wielkim przedsięwzięciem. Możesz zacząć od małego audytu jednej strony lub sekcji witryny na raz.

Najważniejszą częścią audytu UX jest faza analizy, w której badasz swoje ustalenia i przedstawiasz zalecenia dotyczące ulepszeń. To tutaj naprawdę zrozumiesz swoich użytkowników i to, czego potrzebują od Twojej strony.

Jeśli nie jesteś pewien, kiedy przeprowadzić audyt UX, odpowiedź jest prosta: zawsze wtedy, gdy chcesz lepiej zrozumieć swoją stronę i jej użytkowników!

Audyt UX dla Twojej strony internetowej

Pozwól nam odkryć błędy w użyteczności Twojej strony internetowej i opracować rekomendacje, które pozwolą Ci skuteczniej realizować cele biznesowe.

Dowiedz się więcej o audycie UX w Innovatice.

Iga Stachowicz
Growth Manager
Zajmuje się tworzeniem i wdrażaniem strategii wzrostu w świecie cyfrowym. Doświadczenie zdobyte w branży reklamowej przekuwa w kreatywne spojrzenie na nowe wyzwania.

How innovations could improve your business?